понеділок, 29 травня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
6 років трагедії: збитий Іл-76МД і загибель 49 українських військових

Російська агресія , Події

6 років трагедії: збитий Іл-76МД і загибель 49 українських військових

views106

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

У ніч з 13 на 14 червня 2014 року проросійські сепаратисти збили транспортник Іл-76МД української армії, який заходив на посадку в Луганський аеропорт. Загинуло 49 десантників і пілотів. Начштабу Антитерористичної операції генерал-майора Віктора Назарова візнали винним і засудили до семи років в’язниці. У вироку за позовом вдови одного із загиблих немає згадки про вину російського агресора.

Як було збито літак з українськими військовими

Влітку 2014 року аеропорт Луганська був одним з головних стратегічних об’єктів на Луганщині, який утримували бійці 80-ї львівської десантної бригади, поки не опинилися в оточенні сепаратистів. Вони тримали кругову оборону, але околиці контролювати вже не могли.

Командування АТО на початку червня вирішило збільшити кількість своїх сил саме тут, щоб мати можливість у перспективі відрізати Луганськ від російського кордону, за рахунок 25-ї дніпропетровської бригади. Іл-76 мав доправити до захисників Луганського аеропорту підкріплення: 40 десантників та три БМД-2.

13 червня 2014 року на Дніпропетровському аеропорті було сформовано зведену парашутно-десантну роту 25-ї бригади, яку планували перекинути разом з бойовою технікою до Луганська трьома літаками Іл-76МД.

Всі три літака з інтервалом у 10 хвилин вилетіли з Дніпропетровська вночі 14 червня 2014 року.

Перший Іл-76 успішно сів в Луганському аеропорту і його навіть почали розвантажувати. Але другий літак збили під час заходу на посадку.

За даними розслідування, на висоті близько 500 метрів у літак влучила ракета переносного зенітного комплексу (ПЗРК) «Игла», який був розроблений ще у Радянському Союзі. Проте були припущення щодо того, що Іл-76МД обстріляли також і з зенітно-артилерійської установки.

Від точного влучання літак втратив крило, через що почалося загоряння. За 5 км на схід від Луганська літак впав – і всі, хто перебував на борту, загинули.

40 десантників 25-ї бригади та дев’ять пілотів Мелітопольської бригади транспортної авіації. У висновках судмедекспертів вказується, що багато тіл були буквально розірвані навпіл чи втратили кінцівки.

«Причиною смерті кожного… стали грубі порушення анатомічної цілісності тіла, спричинені внаслідок комбінованої дії вибухової травми, падіння з великої висоти та дії відкритого полум’я», – говориться у вироку по справі Іл-76.

Третій літак, після отримання інформації про долю попередника, повернувся та полетів назад до Дніпра. Першому літаку довелося тиждень залишатися в Луганському аеропорту, й лише під прикриттям негоди він зміг вибратися звідти. Це був останній літак, який вилетів з Луганська.

З Луганського аеропорту українські сили вийшли на початку вересня 2014 року.

Хто збив літак?

Служба безпеки у 2017 році оприлюднила результати розслідування про те, хто саме з бойовиків так званої «ЛНР» причетний до збиття літака. Було сказано, що групи з ПЗРК організовував тодішній командир батальйону «Зоря» Ігор Плотницький (пізніше став главою угруповання «ЛНР», а потім був усунутий через внутрішні розборки за кілька років). Також причетним назвали його заступника Андрія Патрушева і командира групи «Витязь» Олександра Гурєєва. Був навіть опублікований аудіозапис переговорів, де  вони говорять про збитий літак та домовляються, щоб вивезти його рештки на металолом.

СБУ вважає причетною до загибелі літака і російську приватну військову компанію «Вагнера», яка сьогодні дуже активно засвітилася у Лівії, а з кінця травня 2014 року діяла на Луганщині, за даними служби.

Про це на брифінгу 7 жовтня 2017 року повідомив ексглава СБУ Василь Грицак.

«Чим займалася група Вагнера на  сході України: збиття Іл-76 з українськими десантниками, коли загинули 49 військових, штурм аеропорту «Луганськ» та участь у штурмах Дебальцевого та інших населених пунктів. У штурмі аеропорту «Луганськ» та збитті Іл-76 брали участь 72 бойовики, з них втрачено «двохсотими» 15 осіб. У штурмі Дебальцево брали участь 205 бойовиків, втрати – 21 особа. Знаємо (дані) кожного», – зазначив він.

І навіть назвав імена кількох з них.

«З великою долею ймовірності назву імена тих, хто натискав на спускові гачки ПЗРК, коли збивали Іл-76:  Олександр Гуральов 1990 р.н., м.Улан-Уде, громадянин РФ, особовий номер М1235, посада – стрілок-зенітник розрахунку ПЗРК. Інша людина – Андрій Лєбєдєв – 1974 р.н., с.Харинське Ярославської області, громадянин РФ, особовий номер М1671, старший стрілок-зенітник розрахунку ПЗРК», – повідомив Грицак.

Кремль традиційно відкидає свою причетність як до компанії «Вагнера» (існування якої він взагалі заперечує), так і до збройної підтримки проросійських сепаратистів на Донбасі, зокрема засобами протиповітряної оборони.

Хто визнаний офіційно винним?

Відповідальність за цю трагедію поніс тодішній начштабу Антитерористичної операції генерал-майор Віктор Назаров, якого засудили до семи років в’язниці. Свою вину Назаров не визнає, він говорить, що керував силами АТО відповідно до умов, які тоді існували.

27 березня 2017 року його засудили до семи років в’язниці.

У звинуваченні йшлося про недбале ставлення до військової служби в бойових умовах.

Вказується, що він проігнорував кілька попереджень розвідки та СБУ про те, що в районі Луганського аеропорту діють дві групи супротивника з ПЗРК. Він наголошує на надходженнях суперечливих повідомлень.

На суді генерал Назаров додав, що збитий Іл-76МД сам демаскував себе при заході на посадку, коли не вимкнув аеронавігаційні вогні. Це було підтверджено свідками.

Крім того, на захист пана Назарова висловилася частина інших військових.

«За схемою, яка відбувається навколо нашого колеги генерал-майора Віктора Назарова, можна відправити на лаву підсудних кожного командира, у підрозділі якого були бойові втрати серед особового складу», – написали військовослужбовці оперативного командування ЗСУ «Північ».

16 квітня 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд, за позовом вдови загиблого офіцера Тетяни Чимиркової, відмовився визнати, що загибель командира транспортного літака Іл-76 Олександра Бєлого, відповідно – 9 членів екіпажу і 40 десантників, стала результатом російської збройної агресії.

У пам’ять про збитий Іл-76МД у Мелітополі встановили меморіал з написом: «Десантники не помирають – вони йдуть у небо».

6 років трагедії: збитий Іл-76МД і загибель 49 українських військових

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі