понеділок, 05 грудня, 2022

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
33 розробки українських вчених фінансує НАТО: від телемедицини до системи розпізнавання мін

Економіка , Новини

33 розробки українських вчених фінансує НАТО: від телемедицини до системи розпізнавання мін

views79

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

Десятки наукових проектів, корисних в зоні воєнного конфлікту та на лінії розмежування, представлено в Міністерстві освіти і науки протягом Інформаційного дня Програми НАТО «Наука заради миру і безпеки».

Предметом обговорення стала наукова співпраця українських науковців з Альянсом. В рамках Програми вже створено десятки дуже успішних історій, деякі з них було представлено на заході.

Один з проектів – «Портативне енергетичне забезпечення» Фізико-математичного інституту Національної Академії наук. Його представив професор закладу Ігор Завалій: це портативний генератор струму, який відзначається більшою ємністю та меншою вагою, ніж літієві батареї. Таке обладнання може бути корисним бійцям для підзарядки будь-якого гаджету: рації, комп’ютеру, приладу нічного бачення.

Декілька розробок створено на базі Київського політехнічного інституту. Спільно з норвезькими колегами створено інноваційну систему розпізнавання мін та вибухових пристроїв. Її особливість в тому, що вона здатна знаходити вибухівку на глибині до 50 см, причому не тільки металеву, а й пластикову. Після виявлення небезпечних знахідок їхнє зображення виводиться на монітор.

Ще одне досягнення працівників політеху – мікрохвильовий радар для захисту персоналу від тероризму. Над проектом київські вчені працювали разом з канадськими колегами. Прилад здатен виявляти приховану на тілі людину зброю на відстані до 20 метрів. Це гранати та інша вибухонебезпечна зброя, пістолети.

Чи можна серед понад 30 проектів, які в Україні фінансує Програма «Наука заради миру і безпеки», виявити найкращі? На думку старшої радниці Програми Деніз Бетен, це розробка Харківського фізико-технічного інституту – циклотрон, який вигідно відрізняється від світових аналогів. Він найменший за розмірами, найдешевший та дуже простий в експлуатації. За словами Деніз Бетен, пріоритетним напрямком партнерства НАТО та України стало гуманітарне розмінування.

Величезну увагу в альянсі приділяють розвитку телемедицини. Дуже скоро розпочнеться проект з підготовки парамедиків до дій у зоні воєнного конфлікту.

Участь у Програмі «Наука заради миру і безпеки» дуже важлива для України. Київ – найбільший бенефіціар цієї Програми. За словами Александера Вінніка, який очолює представництво Альянсу в Україні, починаючи з 2014 року профінансовано сотні науковців, створено безліч спільних проектів, отримано чимало дослідницького обладнання.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі