четвер, 09 лютого, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
12 січня в Україні – день політв’язня

Суспільство

12 січня в Україні – день політв’язня

views123

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

12 січня в Україні відзначається день політв’язня. Для нашої держави проблема ув’язнених за політичними мотивами була і до проголошення Незалежності, і зараз є надзвичайно гострою…

Цей день в Україні відзначають з 1975 року. Саме тоді В’ячеслав Чорновол закликав протистояти репресіям і жорстокості режиму. З того часу деякі найвмотивованіші українці приєднувались у цей день до щорічного одноденного голодування на знак підтримки політв’язнів. Інші активісти проводять різноманітні тематичні заходи.

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова на своїй сторінці у Facebook також відмітила цю дату та пояснила її історичне значення.

«Дату обрали невипадково. Адже трьома роками раніше, 12-14 січня 1972-го року, радянська влада провела так званий «генеральний погром». Це були масові затримання та арешти українських дисидентів, які боролись за незалежність України, а своєю творчістю та діяльністю доводили, що ідеологія радянської людини — це міф», — написала Денісова.

Варто знати, що саме 12 січня 1972 року відбулася друга хвиля масових арештів української інтелігенції. На протязі кількох днів було ув’язнено багато українців, які боролися за Україну та національну ідею держави. Зокрема, це Василь Стус, Іван Світличний, В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Любов Середняк, Леонід Плющ, Ірина Стасів-Калинець, Іван Гель та інші.

До цього дня репресована інтелігенція звинувачувалась у тероризмі, але зима 1972 року змінила «статтю». Впродовж кількох місяців Україну проходили безпричинні обшуки та арешти, а письменників-шістдесятників звинувачували в «антирадянській пропаганді і агітації». Заарештованих людей допитували та відправляли у заслання до Казахстану, Мордовії чи Сибіру.

Саме після цього й розпочалася форсована експансія Москви на культурні терени України. Росія застосовувала всі важелі злочинного впливу: погрози, обшуки, арешти, заслання, звільнення з роботи патріотів… Масово згорталася українська освіта. Почалася жорстка наруга над національною ідентичністю українців, їхніми звичаями і традиціями.

Найстрашнішим стало те, що з того часу розпочалося подавлення жаги протесту проти злочинів Москви серед основної маси населення України. Проти тих поодиноких людей, які намагались про це сказати українцям, застосовували «лікування» в психіатричних закладах та лише іноді реальні арешти.

Люди боялися виступати проти «совєтів», та жили простими сьогоденними потребами – шматком хліба нині і чеканням шматка завтрашнього…

На жаль, на сьогоднішній день ситуація майже не змінилася. Багато українців взагалі не звертають уваги на наявність політв’язнів в Україні, а тепер і українців в Росії.

Чи змінилася ситуація зараз, уже в ХХІ столітті?

Швидше ні, адже злочинні методи подавлення волелюбства і протестних настроїв посилились сьогодні. За ґратами перебувають гідні патріоти, заарештовані та утримувані у СІЗО за надуманими звинуваченнями.

А якщо додати сюди ще й військові дії, які проходять у східній частині України за участю Москви, то…

«У сучасній історії України 12 січня має новий контекст, адже російська влада продовжує ув’язнювати українців і кримських татар, які виступають проти окупаційної влади та агресії Кремля. Завдяки спільним зусиллям за останні пів року на Батьківщину повернулися десятки українських політв’язнів та військовополонених», — написала Людмила Денісова.

Вона нагадує, що досі у російських в’язницях та на тимчасово окупованих територіях утримуються сотні українських громадян.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі