четвер, 08 червня, 2023

Телефони гарячої лінії:


ДОНБАС - ЦЕ УКРАЇНА!

search menu menu menu
12 років тому Росія напала на Грузію: як все почалося і що відбувається сьогодні

За кордоном , Новини

12 років тому Росія напала на Грузію: як все почалося і що відбувається сьогодні

views136

06.04.2021

Подiлитися у соц.мережах

8 серпня 2008 року розпочалась російсько-грузинська війна. У цей день російські війська зайняли частину території Грузії. Окупація продовжується досі. Уряд Грузії нагадує, що Росія досі не виконала всіх пунктів угоди про припинення вогню і посилює присутність військових.

Минає 12 років від початку російсько-грузинського збройного конфлікту, унаслідок якого Грузія втратила контроль над Абхазією та Південною Осетією.

Уряд Грузії нагадав, що Росія досі не виконала всіх пунктів угоди про припинення вогню. У Тбілісі вказують, що замість виведення своїх сил з Південної Осетії, Росія посилює військову присутність у цьому регіоні.

Про це повідомляє українська служба Польського радіо.

Уповноважений грузинського уряду у справах контактів з Росією Зураб Абашидзе підкреслив, що дії російської армії провокують напруження на так званій окупаційній лінії:

«Там постійно проводять військові маневри, арештують людей за порушення так званого кордону, придушують права грузинського населення. Все це лише за 20-30 кілометрів від Тбілісі».

Хроніки подій того часу нагадало видання «Букви».

Наприкінці літа 2008 року загострилася ситуація в зоні заморожених конфліктів Грузії та двох її сепаратистських регіонів Абхазії та Південної Осетії. І це при тому, що Південна Осетія хотіла відокремитися ще з початку 1990-х років.

З липня 2008 року грузинська та південноосетинська влада почала звинувачувати одна одну в артилерійських обстрілах прикордонних сіл і міста Цхінвалі.

Неподалік від Тбілісі у липні проходили спільні грузинсько-американські навчання, а на Північному Кавказі – російські навчання «Кавказ-2008». Згодом Тбілісі та Москва звинуватили один одного в тому, що ці навчання фактично стали підготовкою до війни.

7 серпня тодішній президент Міхеїл Саакашвілі віддав наказ грузинським силам у зоні конфлікту не відповідати на стрілянину з боку Південної Осетії. Крім того, він звернувся до опонентів також не відкривати вогонь.

7 серпня Росія почала перекидати свої війська до Південної Осетії.

На 8 серпня були заплановані переговори між Південною Осетією та Грузією за посередництва Москви.

Саме тоді Секретар Ради безпеки Південної Осетії Анатолій Баранкевич заявив, що «до кордону (Південної Осетії) зятгуються війська Грузії».

8 серпня опівночі з’явились перші повідомлення про обстріли із застосуванням установок «Град» та гаубиць.

Вже близько першої години ночі Грузія офіційно оголосила про початок бойових дій, а вранці прем’єр-міністр Грузії Ладо Гургенідзе звинуватив Південну Осетію у провокуванні збройного конфлікту.

Радбез ООН збирається на екстрене засідання, ініціатором якого виступила Росія.

8 серпня Саакашвілі оголосив загальну мобілізацію.

Того ж дня міністр уряду Грузії Тимурі Якобашвілі заявив, що грузинські війська контролювали значні території регіону і майже вибили сепаратистів із столиці автономії.

Водночас, прем’єр-міністр Росії Володимир Путін, а потім і президент Дмитро Медвєдєв засудили вторгнення Грузії в Південну Осетію.

У ніч з 8 на 9 серпня та зранку йшли бої між грузинськими та російськими військами навколо Цхінвалі. В той же час почала надходити інформація про бомбардування російською авіацією грузинського порту Поті.

9 серпня Медведєв заявив, що російська армія «розпочала операцію з примушування до миру».

Того ж дня Росія офіційно оголосила про втрати – 15 загиблих, 150 поранених. Також були збиті два літаки – Су-25 і Ту-22М3.

9 серпня російська авіація завдала удар по військовій базі Сенакі. В результаті загинуло 12 грузинських військових.

Парламент Грузії запровадив в країні воєнний стан на 15 днів. І продовжив закликати до припинення вогню.

Російські військові почали патрулювати біля берегів Грузії. Було збито ще два російських літаки – штурмовики Су-25.

Вже 9 серпня російські війська увійшли до Цхінвалі.

10 серпня тривали бої. Мешканці Осетії залишали домівки, а так звані осетинські ополченці почали «зачистку»: грабували приміщення, розправлялися над місцевими…

10 серпня у Чорному морі біля берегів Абхазії в морський бій вступили російські та грузинські кораблі.

11 серпня російські війська перетнули лінію розмежування Абхазії, Південної Осетії та Грузії і вирушили вглиб країни. Відбулися зіткнення, але не такі інтенсивні, як днем раніше. Російська авіація продовжила бомбардування.

12 серпня Медведєв оголошує про завершення активних бойових дій і наказує російським військам ліквідувати «вогнища спротиву». До Москви терміново прибув президент Франції Ніколя Саркозі і під час зустрічі із ним Медведєв офіційно оголошує про завершення війни.

12 років тому Росія напала на Грузію: як все почалося і що відбувається сьогодні

Варто зазначити, що російські війська знаходились на території Грузії до 16 серпня

Втрати російської сторони точно невідомі. За словами заступника міністра оборони Росії Миколи Панкова, загинули 64 російських військовослужбовці, 283 поранено, троє вважаються зниклими.

За офіційними даними Грузії, внаслідок військового конфлікту загинули і зникли без вісті 179 грузинських бійців. Поранення отримали 1964 військових та поліцейських.

12 років тому Росія напала на Грузію: як все почалося і що відбувається сьогодні

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у Телеграмі