Із початком нового 2020 року на Україну чекає низка змін. Вже з 1 січня набувають чинності нові закони. Тож важливо знати, на що чекати після того, як вступлять у дію головні нововведення.
Мінімальна зарплата, прожитковий мінімум
З 1 січна змінюється розмір мінімальної зарплати – він зросте з 4173 гривень до 4723 гривні на місяць.
Прожитковий мінімум становитиме 2 027 гривень. До кінці року він має зростати:
- з 1 липня – 2118 гривень;
- з 1 грудня – 2189 гривень.
Мінімальна пенсія з 1 січня – 1638 гривень.
У зв’язку з цим, змінюються і податки для фізичних осіб-підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування.
ФОПИ повинні будуть платити щомісяця:
- перша група – 1039,06 гривень ЄСВ та 210,2 гривні єдиного податку (разом 1249,26 гривні);
- друга група — 1039,06 гривні ЄСВ та 944,6 гривні єдиного податку (разом 1983,66 гривні на місяць);
- третя група – 1039,06 ЄСВ гривні, а розмір єдиного податку залежатиме від доходу (3% доходу, якщо ФОП є платником ПДВ, та 5% — якщо ні).
Учасники бойових дій
Закон щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам з-поміж учасників антитерористичної операції у 2020 році набуває чинності. Також урегульовується надання статусу учасника бойових дій добровольцям.
Скасування депутатської недоторканості
Набудуть чинності також зміни до Конституції, які скасовують депутатську недоторканність. При цьому у документі є низка недоліків, які перешкоджатимуть розслідуванню злочинів депутатів.
«Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп», – Стаття 80 Конституції викладена у новій редакції.
Газотранспортна система
Найбільш прибутковий актив «Нафтогазу» — газотранспортну систему — передано в управління ТОВ «Оператор ГТС України» і з 1 січна саме ця компанія отримуватиме доходи від транзиту газу.
Україна переходить на європейську модель ринку газу, тож постачати та видобувати газ буде компанія, яка не має доступу до його транспортування.
Тариф на газ для населення зафіксовано на опалювальний сезон, і він не може бути зміненим. А для українських промислових споживачів ціни на газ можуть знизитися через накопичення Європою газу у великих обсягах.
Ринок землі
Мораторій на продаж сільськогосподарських земель не було продовжено, при цьому він фактично буде діяти доки не ухвалять закон про обіг землі. Запуск ринку землі заплановано на жовтень 2020 року.
Нові правила вступу до вишів
У 2020 році будуть діяти нові умови вступу до вищих начальних закладів.
Серед основних змін:
- поріг для вступу на бюджет становитиме щонайменше 125 балів;
- вступники зможуть подати 5 заяв на будь-які спеціальності;
- на бакалавра вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирьох років: 2017-го (крім іноземних мов), 2018-го, 2019-го та 2020-го з усіх предметів;
- сертифікати можна подавати в будь-якій комбінації.
Дороги
З 2020 року будівництво та ремонт доріг плануватимуть на 3 роки вперед і роботи не потрібно буде погоджувати з парламентським комітетом з питань бюджету. Процедуру планують спростити: Кабмін затверджує програму розвитку доріг, а «Укравтодор» – перелік об’єктів для будівництва та ремонту, який склали місцеві адміністрації.
Корупція
На офіційному рівні з’являться викривачі корупції. По суті, це громадяни, які повідомляють про можливе хабарництво та можуть претендувати на грошову винагороду, якщо розмір хабара або збитків, завданих державі, становить не менше 5000 прожиткових мінімумів. Вказується, що винагорода може бути отримана кожним, але не може перевищувати 3000 мінімальних зарплат. Звернення щодо відповідних повідомлень мають бути анонімними. Звертатися потрібно до Нацагентства з питань запобігання корупції, на «гарячу лінію» або електронним листом.
Новий Виборчий кодекс
З 1 січня 2020 року вступає в дію новий Виборчий кодекс, який був ухвалений з пропозиціями президента України.
Головна зміна – відсутність мажоритарних округів.
Генеральної прокуратури більше немає
Генеральна прокуратура України з 1 січня припиняє своє існування. Замість неї від 2 січня розпочинає свою роботу Офіс генерального прокурора.
Очільник поки що Генеральної прокуратури Руслан Рябошапка заявив, що у відомстві вже повністю завершили переатестацію. До вересня 2020 року її проведуть на місцях.
Слідкуйте за актуальними новинами в Україні та світі разом з «ГРУПА ПАТРІОТ»
Швидко та зручно отримуйте новини в нашому Telegram каналі!